Zwiedzanie skoczni w Zakopanem jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki przyjeżdżającej do Zakopanego. W mieście mamy sześć skoczni narciarskich: Wielką Krokiew oraz kompleks skoczni narciarskich Średnia Krokiew, w której skład wchodzi pięć skoczni narciarskich. Obiekty te bezsprzecznie kojarzą się z Zakopanem, jako obiekty zmagań skoczków narciarskich przyciągają rzesze kibiców w czasie zawodów ale i turystów przez cały rok. W ramach zwiedzania Wielkiej Krokwi mamy możliwość wyjechania wyciągiem krzesełkowym na górną część obiektu, podziwiając kompleks od góry. Możliwość zwiedzania Średniej Krokwi nie została udostępniona dla turystów.
Wielka Krokiew w Zakopanem powstała na zboczu góry Krokiew, od której nosi nazwę. Pierwsze plany budowy skoczni zostały uwzględnione w projekcie zagospodarowania przestrzennego Zakopanego, które uwzględniały lokalizacje miejsc rekreacyjno-sportowych. Autorem tych działań jak i późniejszego planu skoczni był Karol Stryjeński, który przy współpracy ze Szwedem Selltromem przygotował projekt skoczni.
Większość prac wykonano w roku 1924 a skocznię oddano do użytku początkiem 1925 roku, co umożliwiło rozegranie pierwszych zawodów. Wygrał je Stanisław Gąsienica-Sieczka zostając jednocześnie rekordzistą skoczni po oddaniu skoku na odległość 36 metrów. Skocznia była trzykrotnie areną zmagań zawodników podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie w latach 1929, 1939 oraz 1962. W czasie trwania tych ostatnich pod skocznią zgromadziła się widownia licząca 120 tys. widzów. Od 1980 roku organizowane są na skoczni zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do roku 1989 skoczna nosiła imę projektanta skoczni, kiedy to nadano jej imię Stanisława Marusarza - wybitnego narciarza, mistrza świata, kuriera tatrzańskiego, wielokrotnego rekordzisty skoczni.
W czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 roku, pod Krokwią 6 czerwca została odprawiona Msza Święta, która zgromadziła 300 tysięcy wiernych.
Punkt Konstrukcyjny: K125
Rozmiar skoczni: HS 140
Rekord Skoczni: Yukia Sato 147 metrów
Najdłuższy skok: Benjamin Ostvold 150 metrów
Pojemność trybun: 40 tys. widzów
Jest to kompleks pięciu skoczni narciarskich położonych po sąsiedzku względem Wielkiej Krokwi. Obiekt został oddany do użytku w 1950 roku i stanowi optymalną ścieżkę rozwoju dla młodych adeptów skoków narciarskich. Najmniejsza skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K15 jest dostosowana dla zawodników wchodzących w świat skoków narciarskich. Wraz z rozwojem zawodnika zaczyna on oddawać skoki na coraz to większych obiektach. Nazwa kompleksu została nadana na cześć Bronisława Czecha w 2008 roku z okazji 100 rocznicy jego urodzin. Jest to hołd dla wybitnego polskiego narciarza, olimpijczyka, taternika oraz patrioty, który poniósł śmierć z rąk okupantów w Auschwitz.
Skocznie wchodzące w skład kompleksu:
Skocznia Adaś (K15)
Skocznia (K23)
Maleńka Krokiew (K37)
Mała Krokiew (K64)
Średnia Krokiew (K95)