Dystans: 11 kilometrów
Czas przejścia dla grupy z przewodnikiem: ok. 5-6 godzin - z uwzględnieniem przerw po drodze i przy schronisku
Maksymalna liczba uczestników: do 50 osób
Trasa wycieczki: Kiry -> Hala Pisana -> Hala Ornak (Schronisko) -> Hala Pisana -> Kiry
Dla kogo: Propozycja idealna dla osób rozpoczynających przygodę z turystyką górską. Trasa odpowiednia dla młodzieży szkolnej i seniorów. Istnieje możliwość skrócenia wycieczki do Hali Pisanej lub rozszerzenia jej o wizytę w Wąwozie Kraków, wejście do jednej z udostępnionych jaskiń lub podejście nad Smreczyński Staw.
Wśród turystów odwiedzających Podhale oraz Zakopane, Dolina Kościeliska jest obok Morskiego Oka najpopularniejszym celem wędrówek tatrzańskich. Z dna doliny można dostrzec Bystrą - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, leżący na Słowacji liczący 2248 m n.p.m. Przemierzając szlak Doliny Kościeliskiej towarzyszem naszego spaceru jest potok Kościeliski, który tworzy odpowiednio Czarny Dunajec i w dalszej części Dunajec kojarzony ze spływem tratwami w Pieninach. Trasa po Dolinie Kościeliskiej prowadzi szeroką drogą, która pnie się do góry w dopiero w końcowej części doliny. Po drodze mijamy trzy bramy skalne czyli miejsca, w których dolina mocno się zwęża między ścianami skalnymi.
Wycieczka do Doliny Kościeliskiej umożliwia obserwację świata podziemnego. Dolna i środkowa część doliny zbudowana jest ze skał osadowych, dzięki czemu możemy podziwiać liczne zjawiska krasowe. W samej Dolinie Kościeliskiej mamy kilkaset jaskiń z czego pięć mamy udostępnionych dla ruchu turystycznego : Jaskinię Mroźną, Smoczą Jamę, Jaskinię Raptawicką, Jaskinię Mylną oraz Jaskinię Obłaskową. Planując zwiedzanie jaskiń należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, w części jaskiń panuje stała temperatura poniżej 10°C, dlatego nawet w słoneczne dni należy zabrać dodatkowy ubiór do plecaka. Dodatkowym wyposażeniem jest latarka (najlepiej czołówka) oraz kask, który chroni głowę podczas pokonywania ciasnych korytarzy.
Udając się na wycieczkę z przewodnikiem do Doliny Kościeliskiej mamy możliwość zaobserwowania skutków działania wiatru Halnego, widocznych na Kopkach Kościeliskich. Kolejnym przystankiem jest bacówka, która działa w ramach ,,kulturowego wypasu owiec", gdzie poznamy historię oraz tradycje związaną z wypasem owiec oraz będziemy mieli możliwość skosztowania wyrobów bezpośrednio od bacy.
Idąc w głąb Doliny Kościeliskiej dotrzemy na polanę Stare Kościeliska, na której znajdowała się w przeszłości huta metali kolorowych, a następnie kuźnica żelaza. Obecnie w tym miejscu miniemy jedynie malutką kapliczkę i tablicę pamiątkową, jednak konsekwencje działania przemysłu w tym miejscu widoczne są w przyrodzie do dzisiaj.
Nieznacznie dalej możemy dostrzec Lodowe Źródło - czyli wywierzysko, które odwadnia większą część masywu Czerwonych Wierchów. Po około 3,5 km dotrzemy do Hali Pisanej - rozległej kotliny z pięknym widokiem na masyw Kominiarskiego Wierchu, Stołów i Organów. Po około 30 minutach od Hali Pisanej dochodzimy do schroniska Ornak, gdzie mamy możliwość dokonania regeneracji sił przed drogą powrotną.