Dystans: 17 kilometrów
Czas przejścia dla grupy z przewodnikiem: ok. 7 godzin - z uwzględnieniem przerw po drodze i przy schronisku
Maksymalna liczba uczestników: do 50 osób
Trasa wycieczki: Palenica Białczańska -> Morskie Oko -> Palenica Białczańska
Dla kogo: Propozycja idealna dla osób chcących zasmakować krajobrazu Tatr Wysokich. Trasa do Morskiego Oka wiedzie drogą asfaltową. Do pokonania mamy około 400 metrów przewyższenia oraz około 8,5 km w jedną stornę. Istnieje możliwość pokonania większości dystansu przy użyciu transportu konnego.
Morskie Oko jest największym tatrzańskim stawem oraz szczyci się sławą najpiękniejszego w całych Tatrach. Lustro wody leży na wysokości 1395 metrów, tworząc powierzchnię licząca około 35 hektarów. Powstało w misie skalnej pochodzenia polodowcowego a jego maksymalna głębokość to około 50 metrów. Stojąc nad Morskim Okiem wpatrujemy się w 1000 metrowe pionowe ściany Mięguszowieckich Szczytów, które nadają wysokogórski klimat otoczeniu. Stojąc obok schroniska można dostrzec charakterystyczny szczyt Mnicha, który w słoneczne dni staje się celem dla znacznej liczby taterników. Po przeciwnej stronie widnieje szczyt określany w przewodnikach do Morskiego Oka „dachem Polski ”- czyli najwyższy szczyt w naszym kraju - Rysy.
Morskie Oko znajduje się w dolinie Rybiego Potoku, dawniej nazywany był Rybim Stawem - w związku z naturalnym występowaniem ryb (jako jeden z dwóch stawów w całych Tatrach, reszta została zarybiona sztucznie). Całość doliny zbudowana jest z granitoidów, w których możemy zaobserwować liczne pozostałości polodowcowe: kotły, dolinki zawieszone, moreny, ogładzenia skał. Sama misa Morskiego Oka powstała w miejscu połączenia się trzech lodowców spływających z dolinki za Mnichem, spod Bandziocha oraz spod Rysów.
Udając się na wycieczkę do Morskiego Oka z przewodnikiem rozpoczynamy wędrówkę z Palenicy Białczańskiej gdzie po około 45 minutach dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Jest to seria trzech wodospadów na potoku Roztoka powstała w miejscu połącznia się lodowców z doliny Roztoki oraz doliny Białki. W tym miejscu odchodzi szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po około 2 godzinach od rozpoczęcia wędrówki dochodzimy do Polany Włosienica z dużym pawilonem turystycznym oraz miejscem do którego dociera transport konny. Z polany rozpościera się piękny widok na Tatry Wysokie. Jest to miejsce ostatniego postoju z którego do Morskiego Oka zostaje około 30 minut.
Udając się na wycieczkę z przewodnikiem tatrzańskim do Morskiego Oka mamy możliwość poznania historii tego miejsca. Poznamy genezę sporu o Morskie Oko rozstrzygniętego na korzyść strony galicyjskiej, dzięki czemu obecnie znajduje się na terytorium Polski. Przejrzymy topografię Tatr Wysokich, będziemy mieli możliwości obserwacji piętrowego układu roślin jaki występuje w Tatrach. Po drodze do Morskiego Oka zatrzymamy się w żlebie Żandarmerii gdzie zobaczymy skutki zejścia lawiny. Nad Morskim Okiem opowiemy sobie o taternictwie oraz działalności lodowców w Tatrach.