Gęsia Szyja

24 kwietnia 2023 / 13:46

Podstawowe Informacje


Dystans:
8,5 kilometra
Czas przejścia dla grupy z przewodnikiem: ok. 5 godzin - z uwzględnieniem przerw po drodze 
Maksymalna liczba uczestników:  do 50 osób
Trasa wycieczki: Wierch Poroniec -> Rusinowa Polana -> Gęsia Szyja --> Rusinowa Polana --> Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach -> Zazadnia
Dla kogo: Wycieczka na jeden z reglowych szczytów położonych w Tatrach Wysokich.  Szlak na Gęsią Szyje pokrywa się na pewnym odcinku z wycieczką na Rusinową Polanę. Zdobycie Gęsiej Szyji - trudność wiąże się z pokonaniem około godzinnego podejścia drewnianymi schodami, co sprawia, że jest to wycieczka wymagająca  pod kątem sprawnościowym. Istnieje możliwość podziału grupy na Rusinowej Polanie i wyjścia szlakiem na Gęsią Szyję jedynie z częścią wycieczki.  



Gęsia Szyja - szlak z około tysiącem schodów do szczytu

 

Gęsia Szyja - wysokość 1489 m n.p.m. -  dolomitowy szczyt w Tatrach Wysokich.  Nazwa pochodzi od długiej grani przed wierzchołkowej, która przypomniała miejscowym góralom gęsią szyje, od której nazwę przejął cały masyw z głównym wierzchołkiem. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama głównie na Tatry Bielskie oraz Wysokie.  Widok ten docenił już sam Tytus Chałubiński, głosząc, że z wierzchołka dostrzeżemy 100 szczytów oraz przełęczy tatrzańskich.  Informacje na temat pozostałych punktów wycieczki zostały opisane w wyciecze na Rusinową Polanę.

 

Wycieczka z przewodnikiem na Gęsią Szyję

 

Trasa na Gęsią Szyję prowadzi przez Rusinową Polanę, gdzie odwiedzimy bacówkę - poznając historię wypasu owiec oraz oraz kulturę pasterką. Po zdobyciu szczytu Gęsiej Szyi omówimy sobie panoramę z wierzchołka, z którego będziemy mieli możliwość zobaczyć między innymi Rysy i Gerlach.  Wracając z wycieczki na Gęsią Szyję szlakiem przez Wiktorówki - nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, poznamy historię tego miejsca oraz cmentarza symbolicznego znajdującego się obok kościółka. 

Powrót