Dystans: 7,5 kilometra
Czas przejścia dla grupy z przewodnikiem: ok. 3-4 godziny - z uwzględnieniem przerw po drodze
Maksymalna liczba uczestników: do 50 osób
Trasa wycieczki: Rondo Kuźnickie (Jana Pawła II) -> Kuźnice -> Polana Kalatówki -> Kuźnice -> Rondo Kuźnickie
Dla kogo: Trasa na Kalatówki rozpoczyna sie z Kuźnic czyli z przemysłowej w przeszłości dzielnicy Zakopanego. Odcinek do Kuźnic możemy pokonać jadąc busem lub przejść spacerem. Natomiast pokonanie odcinka z Kuźnic na Kalatówki zajmie nam około 45 minut. Będziemy szli kamienistą drogą, którą pokonamy 150 metrów przewyższenia.
Piękny widok rozpościerający się z Kalatówek na Dolinę Bystrej przyciąga przez cały rok tłumy turystów. W okresie wiosennym można podziwiać licznie kwitnące na nasłonecznionych zboczach krokusy. Polana zachowuje swój unikalny charakter dzięki wypasanym na niej owcom. Położenie Kalatówek na wysokości około 1250 m. n.p.m. umożliwia podziwianie panoramy na okoliczne szczyty. Z okolic Hotelu Górskiego na Polanie Kalatówki można dostrzec kursującą z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu kolejkę linową.
Z masywu Giewontu na polane Kalatówki opada Suchy żleb – miejsce historyczne dla polskiego narciarstwa. To w nim początkiem XX wieku odbywały się pierwsze zawody w zjeździe narciarskim oraz skokach narciarskich. Do dzisiaj w jego dolnej część funkcjonuje wyciąg narciarski. Tradycyjnie co roku w poniedziałek Wielkanocy odbywają się na nim zawody o ,,Wielkanocne Jajo". Są to zawody w stylu retro – zawodnicy stratują na starym sprzęcie narciarskim. Można więc przenieść się w czasie i zobaczyć drewniane narty, kije bambusowe, skórzane buty narciarskie oraz stroje z czasów przedwojennych.
Na Polanie Kalatówki oprócz kilku szałasów pozostałych z czasów pasterskich zlokalizowany jest budynek Hotelu Górskiego na Kalatówkach w Zakopanem. Powstał w roku 1938 na potrzeby Mistrzostw Świata w narciarstwie, które odbyły się w Zakopanem w 1939 roku. W okresie okupacji niemieckiej służył jako ośrodek wypoczynkowy dla wyższych oficerów niemieckich. Po przejściu frontu został zgrabiony przez żołnierzy radzieckich. Obecnie służy turystom jak schronisko górskie.
Przemierzając szlak na Kalatówki warto zatrzymać się w pustelni Brata Alberta. Jest to skromny drewniany dwuizbowy budynek, z których jedna był celą zakonną. Brat Albert (Adam Chmielowski) to założyciel zgromadzenia Albertynów oraz Albertynek, który poświęcił swoje życie pomagając chorym i bezdomnym. Obecnie pustelnia znajduje się na terytorium klasztoru sióstr Albertynek, gdzie zlokalizowana jest również kaplica Świętego Krzyża – zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza- przykład stylu zakopiańskiego w budownictwie sakralnym.
W czasie wycieczki z przewodnikiem tatrzańskim na Polanę Kalatówki przejdziemy przez Kuźnice – przemysłową w przeszłości dzielnice Zakopanego. Poznamy historię górnictwa oraz hutnictwa w Tatrach oraz o wpływie jaki odcisnął na tatrzańską przyrodę. Będąc w Kuźnicach z bliska będziemy mieli możliwość zobaczyć kolejkę kursującą na Kasprowy Wierch. Przemierzając trasę na Kalatówki poznamy historię brata Alberta oraz zwiedzimy pustelnię znajdującą się nieopodal szlaku – dzisiaj klasztor sióstr Albertynek.